Propan je vhodný pro zimní provoz i jako alternativa zemního plynu
LPG ať už ve formě čistého propanu nebo směsi propanu s butanem je vhodnou a plnohodnotnou alternativou k zemnímu plynu všude tam, kde není k dispozici plynová přípojka. Pro menší rekreační objekty lze využít 33kg láhve, které je navíc možné spojit do baterie po dvou až osmi kusech. U větších objektů běžných domácností nebo ubytovacích zařízení už dává smysl plynový zásobník.
Běžná kuchyňská a topná zařízení na propan-butan není nutné pro použití čistého propanu nijak přizpůsobovat a obě paliva je možné libovolně střídat. „Sporák na zemní plyn ale samozřejmě potřebuje pro použití s propanem nebo propan-butanem úpravu – přetryskování hořáků,“ říká Jiří Karlík. „Čistý propan je pak na rozdíl od propan-butanu mnohem lepší pro použití v kuchyni a gastronomických provozech. Neobsahuje totiž nenasycené uhlovodíky a nezanechává skvrny. Vaření na propanu je tak čistší,“ dodává Jiří Karlík.
Čistý propan má navíc ve srovnání s běžnou směsí propan-butanu mnohem nižší bod varu. Je možné ho tedy využívat v exteriéru bez problémů i v zimních měsících. Zatímco v láhvi propan-butanu by v mrazivém počasí mohl zůstávat nespotřebovaný zbytek paliva – butan se totiž přestává odpařovat při teplotě pod -0,5 °C, čistý propan spotřebujete beze zbytku. Také proto se propan dodávaný v LPG láhvích uplatňuje např. při zimním venkovním grilování třeba na horských chatách nebo u různých venkovních plynových topidel.
Dostupnost čistého propanu
Čistý propan je poměrně dobře dostupný, ať už v distribuční síti nebo na základě dodavatelského systému pro podnikatele v pohostinství. „U kvalitních dodavatelů je cenový rozdíl mezi klasickou směsí propan-butanu a čistým propanem zpravidla naprosto zanedbatelný. Restaurace či bistra využívají přímé závozy propanovými láhvemi v libovolné velikosti, pro obyčejného drobného spotřebitele je dostupná široká obchodní síť,“ popisuje Jiří Karlík. „Zmíníme-li jen větší řetězce, propan dodáváme do prodejen Hornbach, stavebnin DEK a prodejen technických plynů Messer. K dostání je samozřejmě také na našich vlastních provozovnách,“ dodává Jiří Karlík.
Pro ubytovací zařízení, různé firemní provozy, ale také majitele rodinných domů, zkrátka tam, kde se předpokládá větší spotřeba plynu, se nabízí využití propanových zásobníků. S nimi pak může účtování spotřeby probíhat stejně, jako u dodávek zemního plynu z distribuční sítě. Dodavatel samozřejmě může mít automatický přehled o tom, kdy je třeba zásobník doplnit. Odběratel má totiž možnost instalace telemetrického sledování obsahu, aby nemusel stav plynu hlídat. Jakmile to bude zapotřebí, dodavatel se zákazníkovi ozve ohledně naplánování závozu cisternou s propanem.