3 tipy pro moderní karavaning
Kouzlo svobodného a komfortního cestování v obytných vozech a karavanech uchvátilo během covidu rekordní množství lidí, zvýšený zájem přitom trvá dodnes. Vybavení a technologie související s „obytňáky“…
Dříve, než se dostaneme k samotným benefitům balónového létání s firmou Balony.eu, pojďme se na začátek zaměřit na historii a obecnou charakteristiku balónového létání.
Hlavní důvod, proč na našem blogu čtete článek o létání balónem, je jeho hnací motor.
Balón, neboli odborně montgolfiéra, se totiž skládá z koše a textilního obalu, který je naplněn ohřívaným plynem. Vybavení balónu doplňuje hořák, který vzduch v balónu ohřívá a tím vyvíjí vztlak potřebný k tomu, aby balon vzlétl a pohyboval se, a konečně lahev s palivem. V případě firmy Balony.eu hraje vždy jednu z uvedených hlavních rolí LPG od Primagasu.
Historie balónového létání za pomoci horkého vzduchu sahá do června roku 1783. Francouzský vynálezce John-Michelle Montgolfiére se svým bratrem Jacquesem Étiennem Montgolfierem se 5. 6. poprvé v historii lidstva úspěšně pokusili vzlétnout s vlastnoručně vyrobeným balónem, poháněným ohřívaným vzduchem. Jejich vynález měřil 12 metrů, letěl rychlostí 2 km za 10 minut a dostal se do výšky 2000 metrů.
Bratři Montgolfiérové se tak stali průkopníky létání horkovzdušným balónem a na jejich počest byl tento dopravní prostředek nazván Montgolfiéra.
Tím, že ve zdraví propluli vzduchem a přistáli také dokázali mimo jiné i to, že v atmosféře se nenacházejí žádné život ohrožující plyny a od té doby jako by se s balóny “roztrhl pytel”.
Balon se tak stal hlavním dopravním prostředkem pro let vzduchem. S přibývajícími vědomostmi a vynálezy lidstva byl však vytlačen modernější technikou.
K jeho znovuzrození došlo až v 70. letech minulého století. Od té doby je balón využíván jako forma povznášejícího relaxu a adrenalinového sportu.
Jak tedy vypadají a fungují jednotlivé části balónu? Na to se podívejte v následujících pěti bodech:
To je ta část balonu, kterou při pozorování ze země vidíme nejlépe. Bratři Montgolfiérové využili lehkosti papíru, v současnosti je však obal vyráběn z nepropustné polyesterové textilie. K zajištění maximální bezpečnosti je ve spodní části připojena látka zvaná nomex, jejíž vlákna mají silnou odolnost vůči vysokým teplotám.
Tvar obalu určují a zachovávají nosné popruhy a ocelová lanka.
Ocelová lanka obalu se připínají ke koši. Ten je většinou vyroben z rákosu s kovovými výztuhami. Dřevěné dno a lemy koše bývají pokryty silnou vrstvou kůže kvůli zvýšení odolnosti při přistání. Koš má pochopitelně za úkol nést posádku, mimo to jsou na něm připevněna závaží a palivo.
Plynové hořáky jsou uloženy na kyvné ocelové konstrukci a zajišťují ohřev propanu nebo propan-butanu.
Nepostradatelnou částí je palivo, bez kterého by balon nevzlétl. Tím je propan nebo propan-butan, a v případě firmy Balony.eu je to LPG (propan-butan) od Primagasu. Součástí koše jsou speciální tlakové láhve/nádrže, které lze opakovaně plnit z našeho plynového zásobníku, umístěného poblíž místa startu. Jsme tedy hrdými spoluúčastníky jedněch z nejsilnějších životních zážitků. A to nás opravdu těší.
Firma Balony.eu neponechala nic náhodě a připravila pro své budoucí pasažéry podrobný harmonogram:
Lety probíhají po celý rok, je-li vhodné počasí, svátky a víkendy nevyjímaje.
Je nutno počítat s tím, že lety balónem jsou závislé na příznivém počasí (a v zimě je letových dnů méně):
Konečné rozhodnutí o provedení letu je vždy na pilotovi balónu, který je zodpovědný za provedení bezpečného letu. Pokud se pilot rozhodne zrušit let pro nepříznivé počasí, mějte na paměti, že je to vždy v první řadě pro bezpečnost vás – pasažérů.
Jste tématem létání horkovzdušným balone a pohledu na svět z ptačí perspektivy okouzleni? Nedivíme se vám. Let horkovzdušným balonem je opravdu jedinečný a intenzívní zážitek.
Máte-li zájem o let horkovzdušným balonem prostřednictvím jedné z předních českých firem, poradíme vám, jak na to:
Máte po přečtení tohoto článku také touhu vyrazit do oblak? Tak rozhodně neváhejte – stojí to za to! Nezapomeňte nám pak napsat, jaké byly vaše vysokonadmořské pocity. Primagas přeje šťastný let!
Zaujal Vás tento článek? Přečtěte si další! Veškeré další informace o LPG pak naleznete na našem webu.