Sklářská Huť Jakub je unikátním souborem historických budov s převážně industriálními rysy a je přístupná jako zachovalý sklářský skanzen. Na svém místě stojí již přes 220 let a v moderní historii se proslavila zejména díky seriálu „Synové a dcery Jakuba skláře“ z roku 1985, podle něhož dostala svůj současný název.
Sklárna byla založena v roce 1796. Za dobu její existence si prošla od výroby polotovarů skla, které se dokončovaly v Severních Čechách, až po výrobu křišťálového skla, které se exportovalo do USA v období mezi válkami.
V roce 2014 se stala národní kulturní památkou České republiky a v roce 2016 došlo k obnově výroby skla. To se zde však vyrábí spíše v malém množství a pouze na malé peci. Vyrábí se zde v současnosti například hutní sklo, půllitry, těžítka či skleněné atmosférické barometry.
Sklo se vyrábí z oxidu křemičitého, který je obsažen v písku či skleněných střepech. Další přísady se liší podle typu skla k výrobě. Oxid křemičitý se roztaví a při tavbě dojde k chemické reakci a vznikají křemičitany, které jsou po zpracování a chlazení skla ve skleněném výrobku ve ztuhlém stavu. Barvení skla probíhá přímo při výrobě (tzn. při práci s roztavenou sklovinou) a provádí se za pomocí pigmentů (např. oxidu železa). Hotový výrobek je pak nutno rychle umístit do chladící pece. Ve výrobním procesu sklárna používá naše 33kg láhve s čistým propanem, které se využívají právě na tavení skla a jedna taková láhev v sobě skrývá 5000 kWh energie.
Jestli vás někdy cesta zavede na Havlíčkobrodsko, doporučujeme si udělat zde zastávku, kromě uměleckého skla si odsud odnesete nové zážitky a znalosti nejen z historie výroby skla, neboť se tu odehrávají komentované prohlídky, výstavy či workshopy s uměleckými skláři.